Zombi geyik hastalığı nedir, belirtileri neler, nasıl bulaşır?

ABD’de geçen yıl boyunca yüzlerce hayvanın etkilendiği “zombi geyik hastalığı” adlı rahatsızlık bilim dünyasında endişe yaratıyor. Hayvanlarda salyalı, uyuşuk ve tökezleyen bir duruma sebep olan bu hastalığın insanlara bulaşma ihtimali konusunda araştırmacılardan ciddi uyarılar geldi. İşte detaylar:

ZOMBİ GEYİK HASTALIĞI NEDİR, BELİRTİLERİ NELER?

ABD’nin Wyoming eyaletinde ve Kanada’da görülen “zombi geyik hastalığı” olarak adlandırılan CWD hastalığı, hayvanlarda kronik zayıflama, salyalanma, uyuşukluk ve dengesizlik gibi belirtilere yol açıyor. Wyoming eyaletinde sadece geçen yıl 800 geyikte bu hastalığa rastlandı.

BULAŞMA UYARISI

CWD araştırmacısı Dr. Cory Anderson, hastalığın “yavaş ilerleyen bir felaket” olduğunu belirtiyor ve devletleri hastalığın insanlara bulaşma riskine karşı hazırlıklı olmaya çağırıyor. Bu konuda çığırından çıkabilecek durumları örnek gösteren Anderson, Britanya’daki deli dana hastalığı salgınına dikkat çekti.

DELİ DANA HASTALIĞI ÖRNEĞİ

Deli dana hastalığı, çiftlik hayvanlarından insanlara bulaşarak büyük bir felakete yol açmıştı. Bu nedenle uzmanlar, zombi geyik hastalığına karşı acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yapıyorlar. Hastalığın kontrol altına alınması için toplumsal hazırlığın önemli olduğunu belirten uzmanlar, benzer bir durumun tekrarlanmaması için tedbirlerin alınması gerektiğini ifade ediyorlar.

ZOONOTİK HASTALIKLAR TEHLİKESİ

Ayrıca, ABD’li biyoteknoloji şirketi Ginkgo Bioworks’un uyarısına göre, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar gelecekte daha sık görülebilir ve bu hastalıklar 2050’ye kadar 2020’ye kıyasla 12 kat daha fazla insanın ölümüne yol açabilir. Şirket, iklim değişikliği ve ormansızlaşmanın bu epidemileri artırabileceğini belirtiyor.

CWD HASTALIĞININ ETKİLERİ

CWD bir ortama bulaştıktan sonra ortadan kaldırılması zor bir hastalıktır. Toprakta ve yüzeylerde yıllarca kalabilir, dezenfektanlara, formaldehite, radyasyona ve yüksek sıcaklıklara karşı dirençlidir. Bu nedenle hastalığın kontrol altına alınması için etkili önlemlerin alınması hayati öneme sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x