Türkiye yeni yıla böyle girdi

Yurt genelinde vatandaşlar 2024 yılına çeşitli kutlamalarlar giriş yaptı. Yeni yıl kutlamaları nedeniyle kentlerde meydanlara akın eden vatandaşlar 2023’ü coşkuyla uğurladı. Ayrıca kutlamalar, tüm yurtta gece geç saatlere kadar sürdü.

İstanbul’da, binlerce kişi yeni yıla kentin önemli meydan ve caddelerinde düzenlenen kutlamalarla girdi. Vatandaşlar ve turistler, Taksim ve Ortaköy meydanları ile Nişantaşı ve Bağdat caddelerinde akşam saatlerinden itibaren toplanmaya başladı.

Avrupa Yakası’nda yılbaşını Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde geçirmek isteyenler, meydanda kurulan ışıklı süslemelerin önünde video ve fotoğraf çekildi.

Yeni yıla sayılı dakikalar kala Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ndeki yoğunluk da arttı.

Saatlerin 00.00’ı göstermesiyle, ıslıklar ve alkışlar eşliğinde kutlama yapıldı. Meydana gelenler, sevdiklerine sarılarak yeni yılı karşıladı.

Ayrıca havai fişek gösterisi de ilgiyle karşılandı.

BALONLAR BIRAKILDI

Ortaköy Meydanı’nda toplanan vatandaşlar ve turistler, İstanbul Boğazı’nda yapılan havai fişek gösterisiyle yeniyıla “merhaba” dedi. Buradakiler ayrıca, Boğaz manzarasında fotoğraf çektirdi.

Yeni yıl, şarkılar söylenerek ve dans edilerek kutlandı. Bunun yanı sıra meydandakiler, gökyüzüne balonlar bıraktı.

Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt’ta da havai fişek gösterileri gerçekleştirildi.

NİŞANTAŞI’NDA MEŞALELER

Nişantaşı’nda toplanan yerli ve yabancı çok sayıda kişi yeni yıla coşkuyla girdi. Müzikler eşliğinde, meşale yakarak yeni yılı kutlayanlara, vatandaşlar da evlerinin penceresinden ıslık çalıp, alkış tutarak eşlik etti.

Nişantaşı’ndaki kutlamalarda alana konulan çam ağacı ve yılbaşı koltuğunda hatıra fotoğrafı çektirildi. Ayrıca, bazı kişilerin evcil hayvanlarına giydirdikleri yılbaşı temalı kıyafetler de renkli görüntülere sahne oldu.

YENİ YILI DANSLA KARŞILADILAR

Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Bağdat Caddesi, İskele Meydanı başta olmak üzere merkezi yerlerde bir araya gelen vatandaşlar, 2024’ün gelişini coşkuyla karşıladı.

Bağdat Caddesi’nde toplananlar, yeni yıla saniyeler kala hep bir ağızdan geri sayım yaptı. Saatler gece yarısını gösterdiğinde bazı vatandaşlar yeni yılı sevinç çığlıkları atarak, bazıları da müzik eşliğinde dans ederek karşıladı.

Üsküdar’da yeni yıla sahilde ve Kız Kulesi’nde girenler geri sayım yaptı. Boğaz’daki havai fişek gösterisini cep telefonu kameralarıyla kaydeden vatandaşlara, trafiktekiler de kornalarla eşlik etti.

2024’E HAVAİ FİŞEKLERLE ‘MERHABA’

Yeni yıla girilmesiyle birlikte yapılan havai fişek gösterileri, mega kentin birçok noktasından görüldü. Kent genelindeki meydanlarda toplananlar, yeni yıl temalı süsleri ve aksesuarlarıyla meydanlarda renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

Öte yandan kent genelindeki kutlama alanlarında polis ekiplerince yoğun güvenlik önlemleri alındı.

ANKARALILAR YENİ YILA SOKAKLARDA GİRDİ

Ankaralılar yeni yılı, Kızılay Meydanı başta olmak üzere kentin işlek caddelerinde karşıladı. Çok sayıda Başkentli yeni yıl kutlamaları için akşam saatlerinden itibaren Kızılay Meydanı ve işlek caddelerde toplanmaya başladı.

Atlı polislerin kalabalık yerlerde devriye atması vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Kızılay Meydanı ve işlek yerlerde kalabalık oluşturan Ankaralılar, 2024’e eğlenerek “merhaba” dedi.

ADANA’DA DAVULLU ZURNALI KUTLAMA

Adana’da bazı vatandaşlar 2024 yılının ilk dakikalarında Uğur Mumcu Meydanı’nda süslenen yılbaşı ağacı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yeni yıla girmenin heyecanını yaşayan bazı vatandaşlar sokakta davul zurna eşliğinde eğlendi.

Yılbaşı kutlamalarının yoğunlaştığı bölgelerde polis, geniş güvenlik önlemi aldı.

MERSİN’DE ‘SOKAK PARTİSİ’

Mersin’in Yenişehir ilçesinde, Büyükşehir Belediyesince “Sokak Partisi” etkinliği düzenlendi.

Adnan Menderes Bulvarı sahil bandındaki Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda düzenlenen programda, sanatçılar sahne aldı. Meydanda kurulan yeni yıl pazarında da yılbaşı süsleri, yöresel ürünler ve hediyelik eşyalar satışa sunuldu.

Vatandaşlar, alandaki ışık tüneli ve yılbaşı ağacının önünde günün anısına fotoğraf çektirdi. Kutlamaların yapıldığı bölgelerde polis ekiplerince güvenlik önlemi alındı.

HATAY YENİ YILA SESSİZ GİRDİ

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yerle bir olan illerden Hatay’da ise yeni yılın ilk dakikalarına sessizlikle girildi. Depremler nedeniyle kutlama etkinliklerinin yapılmadığı kentte, bazı vatandaşların havai fişekle yeni yılı kutladığı görüldü.

Türk bayraklarının asıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda polis ekipleri güvenlik önlemlerini sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x