İlk kez olmuyor… Bahçeli’den Zülfikar göndermesi

Bahçeli’nin yaptığı Zülfikar alıntısı bir ilk değil… Hatta kimi zaman kendisine Zülfikar hediye edilmesi de haberlere konu olmuştu. Odatv arşivi açtı ve o haberleri tarihleriyle derledi:

15 Haziran 2014

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen 10. Siyaset Okulu Sertifita Töreni’nde bir konuşma yaptı. Bahçeli, kursu dereceye girerek bitiren kursiyerlere ödül verirken kursiyerler de Bahçeli’ye Türk Bayrağı ve Hz. Ali’nin kılıcı Zülfikar’ı hediye etti.

9 Ekim 2021

Türk Gençliği Büyük Kurultayı’nda gençlere hitap eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuşması sırasında “Evlatlarım! Elinizde her zaman bir kalem olsun. Ama yeri geldiğinde de elinizde Zülfikar bulunsun” diyerek elindeki kılıcı gösterdi.

26 Mart 2022

MHP’nin Belediye Başkanları Değerlendirme ve İstişare Toplantısı’na katılan İlçe Başkanı Mustafa Türkdoğan, Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye üzerinde adının yazdığı Zülfikar kılıç hediye etti. Türkdoğan, “Kılıcınız keskin olsun liderim” dedi.

15 Kasım 2022

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Tunceli Cemevi Başkanı ve beraberindeki Alevi dedeleri ile görüştü. Görüşmede Bahçeli’ye ‘Zülfikar’ kılıç hediye edildi.

11 Kasım 2023

Sözcü’nün haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP eski Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’a zülfikar hediye ettiği için tepki çeken Tunceli Cemevi Başkanı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tunceli İl Müdürü Ali Ekber Yurt görevinden alındı.

26 Kasım 2023
Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen 9. Türk Dünyası Ödülleri İstanbul’da gerçekleştirildi. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 2021 yılında zülfikar ile sahneye çıktığı görüntüler barkovizyona yansıtıldı.

11 Kasım 2023

Sözcü’nün haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP eski Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’a zülfikar hediye ettiği için tepki çeken Tunceli Cemevi Başkanı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tunceli İl Müdürü Ali Ekber Yurt görevinden alındı.

16 Ocak 2024

MHP lideri Bahçeli 2024’ün ilk grup toplantısı açılış konuşmasında Mevlana’nın “Tut ki Ali’den miras kaldı sana Zülfikar, sende Ali’nin yüreği yoksa Zülfikar neye yarar” sözünden hareketle zülfikarı taşıyacak cesur yüreğin Türk milletinde olduğuna inanıyoruz. “ sözünü alıntıladı.

ZÜLFİKAR’IN ANLAM VE ÖNEMİ

Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Dergisi’nin 2018 Haziran ayında yayımlanan sayısında Hüseyin Güneş, Zülfikar’ın tanımını şöyle yapıyor:

“Zülfikar, Hz. Muhammed tarafından Hz. Ali’ye hediye edilen ve onunla birlikte efsaneleşen kılıcın adı. Hâkimiyet, güç ve iktidar sembolü olarak görülen kılıcın Hz. Ali’ye verilmesi, zahirî ve bâtıni manada onun Hz. Peygamber’in varisi olduğuna delil olarak görülmesine sebep olmuştur.

***

Eğri ve çift ağızlı, başka bir ifadeyle çatallı olduğu düşünülen Zülfikar’ın iki çatal ucundan biri ilmi, diğeri de imanı temsil eder. Kılıcın kabzası ise adaletin sembolüdür. “

TDV İslam Ansiklopedisi’ne göre Zülfikar kelimesi “sahip” anlamındaki zû ile “omurga, boğum” mânasına gelen fekār kelimelerinden oluşan zülfekār Hz. Ali’nin iki tarafı keskin, ortası yivli kılıcının adı ve kelime Türkçe’ye zülfikar şeklinde geçmiş… Resûl-i Ekrem’in zülfikarı Hz. Ali’ye ne zaman hediye ettiği kesin olarak bilinmemekte, genellikle Uhud Gazvesi’nde verdiği kabul edilmekte ve bu sırada, “Lâ fetâ illâ Alî, lâ seyfe illâ zülfikār” (Ali’den başka yiğit, zülfikardan başka kılıç yoktur) diye nidâ edildiği ileri sürülmektedir.

İslâm ülkelerinin edebiyat ve kültürlerinde zülfikara geniş yer verilmiş, Osmanlı sanatında çeşitli malzemeler üzerine zülfikar resmedilmiştir. Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi’nde kayıtlı Siyer-i Nebî (Hazine, nr. 1223) ve Falnâme (Hazine, nr. 1703) gibi minyatürlü yazmalarda Hz. Ali’nin zülfikarla düşmanlarını, ejderi ve aslanı öldürüşü tasvir edilmektedir. Barbaros Hayreddin Paşa’nın İstanbul Deniz Müzesi’nde muhafaza edilen sancağında iri bir zülfikar motifi bulunmaktadır. Zülfikar bazı mezar taşlarına da konu olmuştur. Osmanlı devrinde sevilerek giyilen tılsımlı gömleklerin bir kısmında, Bektaşîlik’te ve çeşitli tarikatlarda, Hz. Ali’ye ait hat ve levhalarda zülfikar motifi yaygın biçimde kullanılmıştır. Özellikle halk sanatında zülfikar motifi çokça işlenmiş olup yakın dönemde de -formları bozulmakla birlikte- takı şeklinde ele alınıp kullanıldığı görülmektedir. David Geoffrey Alexander, New York Üniversitesi’nde zülfikarla ilgili bir doktora tezi hazırlamıştır (Dhulfakar, New York 1984).

Popüler kültürün internet ansiklopedisi Vikipedia’ya göre Hz. Ali’nin Uhud Savaşı’nda Kureyş’in önde gelen savaşçılarından dokuz kişiyi öldürdüğü, bu savaşta bedeninden yetmiş yara alarak son ana kadar Muhammed’i savunduğu, bu sebeple de Cebrail’in, “Zülfikar’dan keskin kılıç, Ali’den büyük yiğit yoktur.” dediği rivayet edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x