Bu kişiler 1 yıl boyunca maaşa bağlanacak ‘Bakanlık düğmeye bastı’

Asgari ücretin 17 bin 2 TL olarak açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına çevrilmişti. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, Aralık ayında enflasyon aylık yüzde 2,93, yıllık ise yüzde 64,77 olarak belirlendi.

Enflasyonunun açıklamasının ardından SSK ve Bağkur emeklisi maaşlarına gelecek zam da belli oldu. Asgari ücret ile birlikte birçok kaleme de zam gelirken sosyal yardım ödemeleri de artacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardım ödemelerine çeşitli oranda zam yapacak.

Dul ve yetim maaşları, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, engelli aylığı gibi birçok sosyal yardım ödemesi ihtiyaç sahiplerine zamlı olarak yatacak.

6 AYLIK ENFLASYON ORANI NETLEŞTİ

6 aylık enflasyonun 37,55 olarak belirlenmesiyle birlikte 2024 yılı maaşlara yapılacak zamlar da netleşti. Vatandaşlar her yıl maaş zamlarıyla birlikte artan sosyal yardım ödemelerinin 2024 yılında ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Sosyal yardım ödemelerine yapılacak zam miktarı da belli oldu.

BU KİŞİLER MAAŞA BAĞLAYACAK

Evde bakım maaşı alan vatandaşlar, memur zammına bağlı olarak sosyal yardım ödemelerini geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2024 yılında da her ay alacak. 2023 yılında evde bakım maaşını 5 bin 98 TL olarak alan vatandaşlar 2024 yılından itibaren her ay 7 bin 608 TL olarak alacak. Bakanlık 2024 yılında başvuru kriterlerine uyanları maaşa bağlayacak.

KİŞİ BAŞI DÜŞEN GELİR HESAPLANACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği evde bakım maaşı ödemelerinden yararlanmak için bazı şartlar bulunuyor. Başvuru yapacak kişi, gelirleri hesaplanıp kişi başına düşen gelir seviyesine göre evde bakım maaşı ödemesi alabilir. Kişi başına düşen gelir ise mevcut 17 bin 2 TL olan asgari ücretin 2/3’ünden az olması gerekir. Gelir testi raporu tespit edilerek başvuru yapılabilir.

EVDE BAKIM MAAŞI ŞARTLARI

Evde bakım maaşı yatırılacak hanedeki engelli birey için sağlık raporunun heyet raporu ile alınması gerekiyor. Verilen heyet raporunda “Ağır engelli” kısmında “Evet” yazması gerekiyor. Bu şartları sağlayan kişiler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlüğüne ya da Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine giderek başvurularını yapabilir.

Güncelleme: 05 Ocak 2024 / 09:02

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x