Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İkinci Toplantı İçin Taraflar Masaya Geliyor

Milyonların merakla beklediği asgari ücret için gözler yarın (11 Aralık) yapılacak ikinci toplantıya çevrilmiş durumda. Şu ana kadar kulislerden yansıyan oranlar, 15 bin 392 lira ila 17 bin 673 lira arasında değişiyor.

Türkiye’de aralık ayına girilmesiyle birlikte gözler bir kez daha asgari ücrete çevirilmiş durumda. 2024 yılı içi geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için çalışmalar 11 Aralık’ta yapılan ilk toplantı ile başlamıştı.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Asgari ücret normal şartlarda dört toplantıda belirleniyor. Yarın yapılacak ikinci randevuda Türkiye İstatistik Kurumu’nun geçinme endekslerinin ele alınması planlanıyor.

Asgari ücretin en geç 31 Aralık’a kadar ise netleşmesi bekleniyor.

Asgari ücret halen bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor. Türkiye’de şu an açlık sınırı ise 14 bin 25 TL seviyesine geldi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ilk toplantı sonrası yaptığı açıklamada fiyat konusunda kırmızı çizgi mesajı vermedi ve ‘Çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulmalıdı.’ açıklamasında bulundu.

Peki şu ana kadar asgari ücret için konuşulan zam oranları ne kadar?

  • Yüzde 35’lik zamda 15 bin 392 lira

  • Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira

  • Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira

  • Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira

  • Yüzde 55’lik zamda 17 bin 673 lira

Gelelim Avrupa’daki görünüme. Eurostat verilerinde yer alan 27 Avrupa ülkesi arasında Türkiye 1 Aralık 2023 itibarıyla, Arnavutluk’un ardından en düşük asgari ücreti veren ikinci ülke.

Sekiz yıl önce Türkiye’de bir asgari ücretli yaklaşık olarak Arnavutluk’taki işçiye göre dört katı kazanırken, bugün ise kazanılan ücret neredeyse aynı.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hadi buyrun yorumlara ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x