Yaren leylek 12. kez Adem amcaya kavuştu

Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri ağında temsil eden tek köy olan Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı leylek köyü Eskikarağaç’ta yaşanan balıkçı Adem Yılmaz ile Yaren leyleğin dostluğu milyonlar tarafından ilgiyle takip edilen hikâyeye dönüştü.

Geçen 11 yılda her göç zamanı geldiği köyde, Adem Yılmaz’ın kayığına konan Yaren, bu yıl da geldi. Yaren leyleğin gelişi köylüler tarafından sevinçle karşılandı.

Balıkçı Adem Yılmaz, bu sabah Yaren leylek ile kayığında buluştu. O anlar ise doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından fotoğraflandı.


“MUTLULUĞUMU TARİF EDEMEM”

Balıkçı Adem Yılmaz duygularını şöyle anlattı: “Ayın 6’sından 15’ine kadar meraktan adeta öldüm öldüm dirildim. Gelecek mi gelmeyecek mi hep merak ettim. Şükürler olsun ki geçen yıl geldiği tarihten 11 gün sonra bu yıl da Yaren döndü. Çok mutlu olduk. Mutluluğumu tarif edemem, çok sevindim.”

Hikâyeyi kamuoyuna duyuran yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş de “Geçen yıl Yaren geldiğinde karlı bir havaya denk gelmişti. Belki yine kar ile karşılaşmamak için gecikmiştir. Ama yaşı da var, o yüzden gelememe ihtimalinden dolayı korktuk. Neyse ki geldi. Bunca sıkıntılı ve üzücü gündem arasında, Yaren leylek umutla bekleyişin sembolü olmuştu. Ve sonunda hikâye bu yıl da gerçek oldu” diye konuştu.

YAREN’İN YUVASI CANLI YAYINLA İZLENEBİLİYOR

Yaren leylek ve Adem amcanın hikâyesini duyan ve leylekleri yakından görmek isteyen doğaseverler, her yıl Bursa’nın Karacabey ilçesindeki leylek köyü Eskikarağaç’ı ziyaret ediyor.

Adem amca ve Yaren’i görmeye gelenler arasında Ata Demirer, Aslıhan Gürbüz, Yıldıray Şahinler gibi ünlü isimler de yer aldı.

Karacabey Belediyesi, Yaren leylek ve eşinin bulunduğu yuvanın internet üzerinden 7 gün 24 saat canlı yayın ile izlenebilmesi amacıyla, www.yarenleylek.com sitesini devreye aldı.

Böylelikle Yaren leylek kendisini merakla bekleyenler tarafından takip edilebiliyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir