Ünlü Bitcoin Borsası, Bu İşlemleri Durduruyor: Tarih Açıkladı!

Ünlü bir Bitcoin ve altcoin borsası olan Bybit, kullanıcıların ABD doları yatırma işlemlerini askıya aldı. Ayrıca çekim işlemlerinin de 10 Mart’tan itibaren durdurulacağı belirtildi. İşte detaylar…

Bitcoin borsası USD yatırma ve çekme işlemlerini durduruyor

Cumartesi günü kripto borsası Bybit, ulusal ve uluslararası müşteriler için ABD doları (USD) mevduatlarının askıya alındığını duyurdu. Borsa, “İşlemleri işlememizi sağlayan ortağımızdaki hizmet kesintileri nedeniyle Banka Havalesi (SWIFT dahil) yoluyla USD mevduatlarını bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak askıya aldık” dedi ve para çekme işlemlerinin 10 Mart’tan itibaren durdurulacağını da sözlerine ekledi.

Ancak kullanıcılar, cüzdan adreslerine ve cüzdan adreslerinden kripto para yatırmaya ve çekmeye devam edebilir ve kredi kartları ve diğer ödeme yöntemleri aracılığıyla satın alımları finanse edebilir. Bybit’in hamlesi, ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto varlık borsası olan Binance’in dolar transferlerini durdurmasından ve borsalar da dahil olmak üzere kripto firmalarına geleneksel bankacılık hizmetleri sunmakla ünlü California merkezli bir borç veren Silverage’daki bir krizin ortasından bir ay sonra geldi.

Bybit’in hamlesinin nedeni Silvergate mi?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçen hafta, Silvergate “sürekli bir endişeyle faaliyetine devam edip etmeyeceğini” değerlendirdiğini söyledi. Silvergate, halka açık bir şirketin mali performansını gösteren yıllık 10-K raporunu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunmak için son tarih olan 16 Mart’ı ertelemek zorunda kalacağını söyledi.  Silvergate’in Perşembe günü yaptığı açıklama, Crypto.com, Coinbase, Gemini ve diğerleri gibi birden fazla kripto para birimi hizmet sağlayıcısının güç durumdaki bankayla bağlarını kesmesiyle  sonuçlandı.

Silvergate daha önce Sam Bankman-Fried’in artık iflas etmiş olan FTX borsasına bankacılık hizmetleri sağlıyordu. Şirket, Ocak ayında yayınladığı kazanç raporuna göre geçen yıl 949 milyon dolarlık net zarar açıkladı. Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport’ta araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen’e göre, Bybit’in Silvergate krizinin ortasında Binance’in liderliğini takip etme kararı kripto piyasası için büyük bir olay. Thielen müşterilere yolladığı bir notta aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Binance Ocak ayında USD transferlerini durdurduğunda, Bitcoin fiyatları yüzde 10 düştü. Açıkçası, Binance’in diğer borsalardan çok daha büyük bir etkisi var ama şimdi ByBit de 10 Mart’tan itibaren USD transferlerini durduracak. Bu eylem artık SWIFT ve havale işlemlerindeki duraksamaya işaret ediyor ve gerçekten BÜYÜK bir olay.  Örnekler kesinlikle kripto borsaları ve kripto firmaları için USD erişimini kesmek için kasıtlı bir girişim olduğu yönünde bir eğilim oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir