SVB’nin CEO’su iflastan iki hafta önce 3,5 milyon dolarlık hisse satmış

İflas eden Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) üst düzey iki yöneticisinin cuma günlü iflastan iki hafta önce milyonlarca dolarlık hisse sattığı ortaya çıktı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasına göre, İcra Kurulu Başkanı (CEO) Greg Becker 27 Şubat’ta önceden talimatı verilmiş bir satışla 3,5 milyon doların üzerinde hisse senedini (yaklaşık 12 bin 500 hisse) elden çıkardı.

Newsweek’in bildirdiğine göre, aynı gün bankanın Finans Grubu Başkanı (CFO) Daniel Beck 575 bin 180 dolarlık hisse senedi sattı. Becker ve Beck’in satışı tartışma konusu olurken iki üst düzey yöneticinin şirketin sadece iki hafta içinde çökeceğini bilip bilmedikleri ise merak konusu.

HİSSELERİ ÇÖKMÜŞTÜ

SVB’nin 21 milyar dolarlık tahvil pozisyonunu yaklaşık 1,8 milyar dolar zararla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası hisse fiyatı önceki gün yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetmişti.

SEC yetkilileri, herhangi bir kişinin yaptığı işlemlerle ilgili yorum yapamayacaklarını söylerken SVB ise konu ile ilgili yorum yapmadı.

SVB NASIL BATTI?

SVB, ABD’deki pek çok girişime ve teknoloji şirketine bankacılık hizmeti sağlamıştı. Banka bu girişimcilerin ve yatırımcıların kişisel finans yönetiminde çok büyük bir rol oynadı.

2021’de, özel teknoloji şirketleri yatırım patlamasının zirvesindeyken, SVB’ye adeta para akışı oldu. Girişim fonlarından her zamankinden daha büyük yatırımlar alan şirketlerin para akışı sonrası toplam mevduatlar 102 milyar dolardan 189 milyar dolara çıktı. Bu giriş bankayı “fazla likidite” içinde bıraktı.

FDIC’nin açıklamasında, 31 Aralık 2022 itibarıyla SVB’nin toplam varlıklarının yaklaşık 209 milyar dolar ve toplam mevduatının yaklaşık 175,4 milyar dolar olduğu aktarıldı.

Aşırı düşük faiz oranlarının olduğu dönemde banka yatırımcıların beklentisine yanıt verebilmek adına devlet tahvillerine yatırım yaptı. Ancak sonrasında faizlerin yükselmesi işleri değiştirdi.

O dönemde bu tahvillerin faizi yüzde 1 civarındaydı. Fed’in faiz artışı sonucunda bugün bu tür tahvillerin faizi yüzde 4’e yaklaştı ve eski tahvillere olan talep gitgide azaldı. Bu nedenle müşteriler paralarını geri almak isteyince SVB de ellerindeki tahvilleri zararına satmak zorunda kaldı.

SVB cuma sabahı banka iflas ederken müşteriler, bankanın toplam mevduatının dörtte biri olan 42 milyar doları tek bir günde çekmeye çalıştı ve banka talepleri karşılayamadı. 250 bin dolara kadar olan mevduatı garanti eden ABD’nin düzenleyici kurumu Federal Deposit Insurance Corporation, bankanın Santa Clara, California’daki genel merkezine taşındı ve bankanın iflas ettiğini ilan ederek kontrolü ele aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir