Standard&Poor’s… Moody’s… Fitch… Kredi notu torpili… Konu İsrail…

Standard & Poor’s’un İsrail’e verdiği kredi notu durağan görünümle AA- olarak duruyor. Moody’s İsrail’in kredi notunu en son A1 olarak belirlemiş, görünümü pozitif olarak belirlemişti.

Fitch’in İsrail’e verdiği kredi notu en son A+ olarak verilmişti ve görünüm durağandı.

Genel olarak, İsrail’in kredi değerliliğini ölçmek için devlet varlık fonları, emeklilik fonları ve diğer yatırımcılar tarafından bir kredi notu kullanılıyor.

Böylece ülkenin borçlanma maliyetleri üzerinde büyük bir etkisi oluyor.

hasturktvnet’in haberine önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları tarafından bildirildiği üzere, İsrail için hükümetin borç kredi notu şöyle:

Moody’s kurumu İsrail’in kredi notunu A1‘de bırakıp görünümünü derecesini olumludan stabile düşürdü. 2020’de de yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere aynı durumdaydı. 8 Nisan 2022’de ise kedi notu aynı tutulup görünümü Olumluya yükseltilmişti.

13 GÜN ÖNCE YAPILAN HABER

İsrail faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

İsrail merkez bankası, piyasa tahminlerine uygun olarak, 3 Nisan 2023’te kilit faiz oranını 25 baz puan daha artırarak %4,5’e yükselterek 2007’den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı.

Yüzde 5’in üzerinde kalan enflasyona karşı verilen mücadelenin ortasında, oran artışlarının dokuzuncu kez bir araya gelmesine işaret ediyor.

Politika yapıcılar, İsrail ekonomisinin sıkı bir işgücü piyasasıyla birlikte güçlü bir büyüme kaydettiğini ve yıllık enflasyonda bir miktar ılımlılık olduğunu, ancak ılımlılığın önceki değerlendirmelere göre daha yavaş olduğunu kaydetti. Merkez bankası, faiz patikasının faaliyet verilerine ve enflasyonun gelişimine göre belirleneceğini de sözlerine ekledi.

2 MART TARİHLİ HABER

İsrail 10 Yıllık Devlet Tahvili Getiri %4,137 ile 9 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

EN YÜKSEK SEVİYE

İsrail Aralık Enflasyon Oranı 2008’in En Yüksek Seviyesinde olarak açıklanmıştı.

FAİZ ORANLARI

İsrail Merkez Bankası faiz oranlarını 7. kez artırdığını duyurmuştu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir