Küresel piyasalarda dolar ve tahvil getirileri gündemi

Asya hisse senetleri Evergrande borç sıkıntısı etkisiyle gerilerken Fed’in yüksek faizlerle uzun bir süre yol alacağı mesajları doları ve ABD tahvil getirilerini yükseltiyor.

Tüm önemli Asya Pasifik hisse endeksleri kayıp yaşarken Pazartesi günü toparlanan ABD endekslerinde vadeliler ekside açılışa işaret ediyor. Pazartesi yüzde 0,4 yükselen S&P 500’de vadeliler yüzde 0,3 ekside. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1.264 puanda.

ABD tahvillerinde getiri tüm vadelerde yükseliyor. 2007 zirvesine çıkan ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah iki baz puan daha artarak yüzde 4,55’e yükseldi. Petrol fiyatları Çin endişeleriyle geriliyor. Brent petrol aktif kontratı yüzde 0,4 düşüşle varil başına 92,85 dolardan alıcı buluyor.

Moody’s’ten ABD açıklaması

Üç büyük derecelendirme kurumu içinde ABD’ye en yüksek notu veren tek kurum olan Moody’s olası hükümet kapanmasının not için negatif olacağı konusunda uyardı. Moody’s’e göre ABD’nin iç borç sevrisi olası bir kapanmadan etkilenmeyecek olsa da bu durum diğer Aaa notlu ülkelere göre “kurumsal ve yönetişim gücünde” zayıflık belirtisini yansıtacak.

Kurum analisti William Foster tarafından kaleme alınan raporda doğrudan not indirimi tehdidi yer almasa da genelin aksine sert eleştiriler yer aldı. Bir kez daha kamu hizmetlerinin durmasıyla karşı karşıya olan ABD’de kapanma yaşanmaması için ekim ayına kadar kısa vadeli harcama yasasının Kongre’den geçmesi gerekiyor.

Foster halihazırda büyük açıklarla zayıf bir görüntü sergileyen ABD mali yapısının siyasi kutuplaşmadan da olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x