Kaybettiği hafızası 10 yıl sonra bir şarkıyla geri geldi

İngiltere’nin başkenti Londra’da, henüz 19 yaşında olduğu 2003 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonrasında hafızasını kaybeden Thomas Leeds, 10 yıl sonra 1980’li yıllardan bir şarkıyı dinlerken yeniden hatırlamaya başladı.

Yaşadıklarını The Guardian gazetesi için kaleme alan Leeds’in aktardığına göre, Leeds, 20 yıl önce kendisine bir arabanın çarpması sebebiyle hastaneye kaldırılmış, hastanede geçirdiği ameliyat sonrasında hafızasını kaybetmişti. Sonraki 10 yıllık süreçte ise ‘bir çekmece dolusu resme, makaleye ve hafızasını kaybettiği ana kadar tuttuğu notlara bakmıştı.’

‘BİR ANDA BAŞKA BİR TUHAF YERDEYDİM’

Leeds, hafızasını 30’uncu doğum günü için 80’ler temalı bir parti planladığı sırada geri kazandı. “30’uncu doğum günümden bir gece önce [geçmişte olduğum] o kişinin sonsuza kadar gittiğini kabul etmeye karar vermiştim” diyen Leeds, “1980’ler temalı bir parti planlıyordum ve 80’ler müzikleriyle bir çalma listesi hazırlamıştım. Geç olmuştu. Yattım, kulaklığımı taktım ve gözlerimi kapadım. Bir klasikten diğerine atlıyordum; 10 yıl radyo dinledikten sonra hepsini ezbere biliyordum” sözleriyle anlattığı hikayesini şöyle sürdürdü:

“Sonra, bir kez daha ‘sonraki’ butonuna bastım ve olanlar oldu: Hayatımın en sürreal anıydı. Tüm o zaman içinde bir şekilde duymadığım bir şarkı, Waterboys’un ‘The Whole of the Moon’ şarkısı çalıyordu ve ben sanki başka bir yere ışınlanmıştım.

“Kendimi garip, mavi bir zeminde oturmuş, gümüş bir müzik setine bakarken buldum. Sonra aniden parlak güneş ışığı altında dev bir adamın elini tutarak yürüyordum. Bir anda başka bir tuhaf yerdeydim. Üzerimde devasa bir Noel ağacı yükseliyordu, onun da üzerinde renkli cam ışıklar vardı. Ağacın yanında, bir kapı aralığında duran bir kadın vardı. Gençti, gülümsüyordu ve saçlarına ak düşmemişti. O benim annemdi. Ben onun küçük oğluydum ve bu gerçekti. Sonunda onunla birlikteydim. Çok kısa bir andı ama benimdi ve bu her şeyi değiştirdi.”

Leeds, hafızasını geri kazandığı bu olayı, kurgusal bir anlatı ile “Jayben and the Golden Torch” adlı kitabında yazdığını da sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir