Davutoğlu: Din ve vicdan özgürlüğünün tam bir teminat altına alındığı, her inancın saygı gördüğü, her etnik kökenin, her dinin aziz kabul edildiği yeni bir dönemin habercisiyiz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin İstanbul’da düzenlediği iftar programında konuştu. Davutoğlu, “13. Cumhurbaşkanımızla çıktığımız bu yolda Ramazan’ın ruhuna uygun olarak milletimize barışı, insan onurunu, sevgiyi, muhabbeti diğerkamlığı vaat ediyoruz. Hiç kimsenin dışlanmadığı, din ve vicdan özgürlüğünün tam bir teminat altına alındığı, her inancın saygı gördüğü, her etnik kökenin, her dinin aziz kabul edildiği yeni bir dönemin habercisiyiz” dedi.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bugün, Gelecek Partisi İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği iftar programına katıldı.

Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Büyük İstanbul İftarı’na ruhani lider Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ermeni Patriği Şahak Maşalyan, Ortadoks cemaati Patrik Vekili Filüksinos Yusuf Çetin de katıldı.

“Milletimize barış taahhüdünde bulunuyoruz”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu:

İkinci temel ilkemiz insan onurudur. Siyasetimizin esası insan onurudur. Şeyh Galip’in deyişiyle, ‘Hoşça bak zâtına kim zübde-i alemsin sen. Merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen.’ Alemin özü olan insanı, varlığın gözbebeği olan insanı, hedef edinmeyen, ona özgürlüğü, güvenliği, huzuru vaat etmeyen hiçbir siyaset Ramazan ruhunun aslına özüne uygun olamaz. Biz eşref-i mahlukat olan insanı, hiçbir ayrım gözetmeden 85 milyon omuz omuza bütün etnik mezhebi, dini farklılıkları bir çeşitlilik olarak kabul ederek bir zenginlik kabul ederek bir araya getirme taahhüdünde bulunuyoruz.

“Anadolu’nun her bir köşesine sevgi tohumları ekeceğiz”

Üçüncüsü muhabbet. Kendisinden feyz aldığım, mekanın Anadolu’nun ruhunu temsil eden Hazreti Mevlana’nın deyişiyle, ‘Biz bu topraklara ancak ve ancak sevgi tohumları ekmeye geldik. Kutuplaşmayı, ötekileştirmeyi, düşmanlaştırmayı şiar edinenlere karşı biz muhabbeti, sevgiyi, uzlaşıyı egemen kılacağız. Anadolu’nun her bir köşesine sevgi tohumları ekeceğiz. Kine, nefrete, düşmanlığa son vereceğiz.

Dördüncü önemli ilkemiz. Kin ve nefret kültürüne son vererek siyasete, muhabbet kültürünü egemen kılacağız. Yunus Emre’nin deyişiyle, ‘Ben gelmedim dava için. Benim işim sevi için. Dostların evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim.’ diyoruz. Bu Ramazan sofrasından İstanbul’umuzun bu aziz köşesinden bütün milletimize, ülkemize sesleniyoruz. Kinlere, nefret diline son vereceğiz. Muhabbet dilini egemen kılacağız. Yunus Emre’nin sevgi kültürünü egemen kılacağız.

“Ayıpları ört, sırları tut, öfkeni yut diyoruz”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*