Bu Altcoin Yatırımcıları Dikkat: Şüpheli Etkinlik Var!

Son zamanlardaki başarısına rağmen, NFT odaklı bir altcoin projesi olan Blur’un (BLUR) piyasayı manipüle ettiği söyleniyor. CryptoSlam tarafından hazırlanan güncel bir rapor, bu konuda bazı somut deliller sundu.

Altcoin yatırımcıları dikkat: Blur’da (BLUR) şüpheli etkinlik olduğu iddia ediliyor

Blur, platformu aracılığıyla yapılan toplam satış değerinde OpenSea’yi geride bıraktı, ancak veriler, gerçek önemi hakkında tartışmalara yol açtı.

Blur’un başarısına katkıda bulunan faktörlerden biri, yatırımcıları NFT’leri listeleme ve teklif verme karşılığında ödüllendiren ödül programıdır. Bu puanlar, biriken puan sayısına bağlı olarak alınan token sayısı ile BLUR ile değiştirilebilir.

Blur, NFT’ler için kira maliyeti veya telif ücreti talep etmediği için, kullanıcıların sistemi oynamasının ve listelerini ayrı bir cüzdanla satın alarak token kazanmasının önündeki tek engel gas ücretidir.

Ancak geçen ay, NFT satış verilerini takip eden CryptoSlam, Blur’da olanın tam olarak bu olduğunu iddia etti. CryptoSlam, müşterilerine gönderdiği bir e-postada, yüksek değerli yatırımcıların yalnızca %1’inin platformdaki büyük miktarda ticaret faaliyetinden sorumlu olduğunu söyledi.

Blur’un hacmi gerçek mi? NFT’ler manipüle ediliyor mu?

14 Şubat ile 25 Şubat arasındaki dönemde CryptoSlam, platformda 577 milyon doların üzerinde Wash-Trading NFT işlemi yapıldığını tespit etti.

Raporuna göre, Blur’dan gelen satış verileri NFT pazarını “yanlış tanıtıyor”. Satışlardaki potansiyel olarak yapay bir artış, sektörün toplam satış hacmini Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı ve bazılarının, geçen yıl faaliyette yaşanan önemli düşüşün ardından pazarın toparlanmak üzere olduğuna inanmasına neden oldu.

CryptoSlam veri mühendisi Scott Hawkins, Forecast ile yaptığı bir röportajda, “Bulduğumuz şey, bunun tüm NFT piyasası için satış hacmini çok hileli bir şekilde yapay olarak şişirdiğidir” dedi.

Ayrıca OpenSea, Blur’dan daha fazla kullanıcıya ve daha küçük bir aktif trader grubunu içeren bir kullanıcı tabanına sahip. OpenSea’nin 294.146 kullanıcısına kıyasla Blur’un son 30 günde yalnızca 113.886 kullanıcısı var. Eleştirmenler ayrıca Blur’daki cüzdanların küçük bir yüzdesinin çoğu işlemden sorumlu olduğunu iddia ediyor.

Blur’un geleceği

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Blur fiyatı kısa süre önce NFT satın alma işlemleri için mobil erişimini duyurdu ve fiyatı çift haneli değer kazandı. Hakkındaki iddialar ışında, altcoin fiyatının gelecekte nasıl değerleneceğinin ayrıntıları karanlıkta kalmaya devam ediyor.

BLUR şu anda bir yönetim tokeni olarak hizmet ediyor, ancak BLUR merkezi bir varlık olduğundan, kontrolü kademeli olarak yeni kurulan DAO’ların token sahiplerine devretmesi gerekecek. Coinbase gibi büyük ABD borsalarında bulunmasına rağmen ABD’li kullanıcıların airdrop dışında kalmasının nedeni bu olabilir.

Blur DAO, protokolün değer depolama ve dağıtımını ayarlamak gibi platformun kritik yönlerini kontrol etmekten sorumlu olacak. Bu durum, 180 gün sonra bir protokol ücreti oranı belirlemeyi (%2,5’e kadar) ve piyasayı daha da geliştirmek için Hazine hibeleri sağlamayı içerebilir. Bu seçimler, platformun gelecekteki gelişimini şekillendirmede ve Blur’un şu anda ve yakın gelecekte piyasada etkili bir şekilde rekabet edip edemeyeceğini belirlemede önemli bir rol oynayacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*