Borsa, yeni haftaya yüzde 1,6’lık yükselişle başladı

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, saat 11.00 itibarıyla yüzde 1,64’luk yükselişle 8.171 puandan işlem görüyor.

Borsa, pazartesi günü açılışta yüzde 0,82’lik değerlenme ile 8.105 puana ulaşmıştı. 

Cuma günü, alış ağırlıklı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,48 değer kazancıyla 8.039,18 puandan tamamladı.

Haftanın ilk işlem gününde bankacılık endeksi yüzde 1 primlenirken, holding hisseleri ise yüzde 1,37 oranında yükseldi. Ulusal endeksler arasında en büyük yükseliş yüzde 6.7 ile taş toprak endeksi oldu. Halka arz endeksi yüzde 3,5, elektrik endeksi ise yatırımcısına yüzde 3,4 oranında kazandırdı.

En büyük düşüş ise yüzde 0,7 ile faktöring endeksinde gerçekleşti.

Borsada yeni dönem

Borsa İstanbul’un açılış seansının işleyişi ile ilgili yeni kararlar bugün devreye giriyor. Borsa İstanbul açıklamasına göre, bu kapsamda ilk olarak pay piyasasında, paylarda açılış seansının emir toplama aşamasının son 5 dakikası hariç olmak üzere emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesine karar verildi.

Ayrıca, pay piyasasında açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansının emir toplama aşamasının tümünde emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımı yapılabilmesi kararlaştırıldı.

8.200 ve 8.300 seviyeleri direnç

Pay piyasasına ilişkin açılış seansı ile ilgili son olarak, Yıldız Pazar’da, Ana Pazar’da ve açılış seansına dahil olan pay dışındaki sermaye piyasası araçlarında açılış seansında piyasa ve piyasadan limite emir türlerinin iletilebilmesine karar verildi.

Analistler, bugün yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel kesin güven endeksi, yurt dışında ise Almanya’da Ifo iş dünyası endeksleri ve ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 seviyelerinin direnç, 8.000 ve 7.900 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x