Bitcoin’in hisse piyasalarıyla korelasyonu son bir yılın en düşük seviyesinde

Investing.com – Bitcoin ile hisse piyasaları, uzun süredir doğrusal bir ilişki içinde hareket ediyordu. Son dönemlerde ise Bitcoin fiyatı ile ABD hisse piyasaları arasında korelasyon azalmaya başladı.

CoinShares, son paylaşımlarında bu konuya değinerek Bitcoin ile Nasdaq endeksi arasındaki günlük getiri korelasyonunu ele aldı ve ABD Fed’in 2022’nin ilk çeyreğinde faiz artışına başlamasından bu yana en en düşük seviyeye düştüğüne dikkat çekti.

Şu an Bitcoin fiyatı ile Nasdaq endeksi arasındaki korelasyon, Geçen yıl Şubat dönemine yakın seviyelerde olup yaklaşık %34 olarak hesaplandı. CoinShares, bu konuda yaptığı yorumda Fed’in faiz artırımlarında yavaşlama sürecine girerse iki piyasa arasındaki korelasyonda bozulmanın devam edebileceği iletildi. Kripto şirketi, Bitcoin’in faiz oranına duyarlı bir finansal varlık olarak daha sabit hareket edebileceğini düşünüyor.

Özellikle son bir yıllık dönem içerisinde Bitcoin, Nasdaq endeksine dahil teknoloji şirketleriyle aynı yönde hareket etme eğilimindeydi. Bu ivme, yatırımcılar arasında Bitcoin’in portföyü çeşitlendirme olarak kullanılan bir finansal varlık olma özelliğinin kaybolmaya başladığı şeklinde yorumlandı. Ancak iki piyasa arasındaki korelasyonunun zayıflaması, bu anlatıyı geçersiz hale getirebilir.

Diğer yandan Bitcoin, son günlerde kripto piyasası özelinde yaşanan olumsuz olaylardan kaynaklı nagetif fiyatlamaya da maruz kalıyor. Özellikle 2023 yılında düzenleyici baskıların artması, kripto şirketlerinin finansal açıdan zorlanmaya devam etmesi, korku ve belirsizliği artıran faktörler olarak kalmaya devam ediyor.

Fed’in şahin politikasını sürdürmesi ve Powell’ın son konuşmada faiz artışı için bu ay açıklanacak verileri yakından takip edeceklerini açıklaması ise gözlerin ABD ekonomik verilerine çevrilmesine neden oldu. Bu durum da hem kripto hem de hisselerden oluşan riskli piyasaların ortak sorunu olarak kalmaya devam ediyor. Fed, enflasyon hedefine ulaşmak için piyasayı baskı altında tutmaya devam ettikçe yatırımcılar, risk iştahındaki azalmaya bağlı olarak yatırım konusunda temkinli davranıyor.

Bitcoin, bu hafta olumsuz gelişmelere bağlı olarak düşüş ivmesini sürdürüyor. Dün %2,2 düşüş gören BTC, 22.000 dolar seviyesini kaybettikten sonra bugün 21.600 dolar bandında hareketini sürdürüyor. Toplam kripto para piyasa değeri ise 994 milyon dolar seviyesine çekilmiş durumda.

Yazar: Günay Caymaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*