Belçika, Budizm’i tanıyan ikinci AB ülkesi olacak

Belçika, federal hükümetin yasa tasarısını onaylamasının ardından Budizm’i tanıyan ikinci AB ülkesi olacak. Yasayla birlikte Budizm kurslarının açılmasının yanı sıra 1.2 milyon euro’ya kadar federal fonun önü açılacak.

Belçika Budist Birliği’nin 2006 yılında yılında yaptığı tanınma isteği, 17 yıl sonra karşılık buldu. Budizm’in ‘mezhepsel olmayan felsefi örgüt’ olarak tanınmasını öngören yasa tasarısı, federal hükümet tarafından onaylandı.

Euronews’in aktardığına göre tasarı, parlamento tarafından onaylanmasının ardından Belçika, Avusturya’nın ardından Budizm’i tanıyan ikinci AB ülkesi olarak tarihe geçecek.

Budistlerin sayısının 150 bin kadar olduğunu tahmin edilen Belçika’da onaylanacak yasayla 1.2 milyon euro’ya kadar federal fonun da önü açılmış olacak.

Parlamento tarafından oylandıktan sonra yasa, yerel kurumların oluşturulmasının, liman ve havaalanlarına, hapishanelere, orduya, hastanelere Budist delegelerin gönderilmesinin, resmi eğitimde diğer ibadetlerin öğretilmesinin yanı sıra Budizm kurslarının açılması da mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir