ABD Pasifik Filosu: Çin nükleer tehdidi ile karşı karşıyayız

ABD Pasifik Filosu Komutanı Tuğamiral Jeff Jablon, Asya-Pasifik’teki gelişmelere ilişkin konuştu.

Jeff Jablon, ABD’nin “daha önce hiç karşılaşmadığı iki nükleer eş düşmanla karşı karşıya” olduğunu söyledi.

Jablon, “Sovyetler Birliği, nükleer kapasite açısından bizim eş düşmanımızdı. Şimdi ise nükleer kabiliyetlerini genişleten ve modernize eden Çin ile karşı karşıyayız” dedi.

ABD’nin Ulusal Güvenlik Stratejisi’ne değinen Jablon, “Ulusal Güvenlik Stratejisi, Çin’in bizim için en önemli tehdit olduğunu ve Rusya’nın da ülkemiz için akut bir tehdit olduğunu belirtmektedir” ifadelerini kullandı.

Jablon, “Denizaltı gücümüzün çoğunluğu şu anda Pasifik’te bulunuyor. Bu noktada, operasyonel denizaltılarımızın yaklaşık %60’ı bu zorluklar nedeniyle Pasifik’te bulunuyor” diye konuştu.

“SOĞUK SAVAŞ’TA ‘SESSİZ SERVİS’ OLARAK BİLİNİRDİK”

ABD denizaltı gücünün “caydırıcı bir etki yarattığı için hem kamuoyu hem de düşmanlar tarafından giderek daha fazla bilinir hale geldiğini” savunan Jablon, “Soğuk Savaş sırasında sessiz servis olarak bilinirdik, nerede faaliyet gösterdiğimizi kimseye bildirmezdik” dedi.

Jablon, “Bugünün denizaltı kuvvetlerinde, ABD’nin diğer servisleriyle ve müttefiklerimizle kapsamlı bir şekilde faaliyet gösteriyoruz. Dolayısıyla düşman, dünyanın herhangi bir yerindeki uluslararası sularda faaliyet gösterebileceğimizi biliyor” diye ekledi.

Jablon, ABD Pasifik Filosu’nda yer alan 49 saldırı denizaltısından 25’inin Pasifik’te konuşlu olduğunu, ancak bu denizaltılardan bazılarının bakım ya da başka nedenlerle kullanılamadığını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir