6284 Sayılı Kanun Nedir, Neleri Kapsar? 6284 Sayılı Kanun İle İlgili Merak Edilenler

Yeniden Refah Partisi’nin gençlik kolları başkanı, Cumhur İttifakına katılma şartlarından biri olan 6284 Sayılı Kanun’un kaldırılmasını talep etti. Sık sık gündeme gelen 6284 Sayılı Kanun tekrardan araştırılmaya başlandı. Meclis tarafından 2012 yılında kabul edilen bu kanun, 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedilmişti. Kadına karşı şiddettin önlenebilmesi adına önemli bir kanun olan 6284 Sayılı Kanun, pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki 6284 Sayılı Kanun nedir? Neleri kapsar? Hangi maddelerden oluşur? Detaylar içeriğimizde…?

Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakına katılma şartı olarak 6284 Sayılı Kanun’un kaldırılmasını talep etti. Bu açıklamalardan sonra, 6284 Sayılı Kanun tekrardan gündeme geldi.

Kadına yönelik hem fiziksel hem de psikolojik şiddetin önlenebilmesi ve engellenebilmesi adına önemli bir yasa olan 6284 Sayılı Kanun, tekrardan araştırılmaya başlandı.

2012 yılında TBMM tarafından kabul edilen ve 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla feshedilen 6284 Sayılı Kanun’la ilgili detaylar pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Gelin bu kanunun detaylarına birlikte bakalım…

6284 Sayılı Kanun Nedir?

6284 Sayılı Kanun, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair önemli bir yasadır. 8 Mart 2012 yılında TBMM’de kabul edilen bu kanun,20 Mart 2012 yılında resmi olarak yürürlüğe girdi.

6284 Sayılı Yasa, şiddete uğrayan veya şiddet görme tehlikesi yaşayan kadın, çocuk, aile bireylerinin ile tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan bireylerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddet tehdidini önlenebilmesi için alınan düzenlemeleri içerir.

Bu kanun kapsamında olan şiddet sadece fiziksel şiddeti içermiyor. Aynı zamanda psikolojik, ekonomik, cinsel şiddet gibi her türlü şiddeti de kapsıyor.

Kadına yönelik şiddetle ilgili önleyici tedbir kararları ve koruyucu tedbir kararları olmak iki temel tedbir kararı bulunuyor. 

Koruyucu tedbir kararları ile birlikte şiddete uğrayan ve uğrama ihtimali bulunan kadın ve beraberindeki çocuklara uygun yaşayabilecekleri bir barınma yerinin sağlanıyor. Aynı zamanda geçici maddi yardım yapılması ile birlikte mesleki, psikolojik ve pek çok danışma hizmetlerinin verilmesi sağlanıyor.

Önleyici tedbirler arasında ise şiddet uygulayan kişinin korunan kişilerin yaşadıkları ev, okul ve iş yeri gibi yerlere yaklaşmaması hükmediliyor.

Ayrıca korunan kişi ve çocuklara tedbir nafakası verilmesi gibi pek çok önleyici ve koruyucu tedbirler de bu kanun içerisinde yer alıyor. Bu yasa ile tedbir kararına aykırılık durumları oluşması durumunda zorlama hapsi de getirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir